Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Hy-Vee Dollar Fresh Grocery
--
delivery time
•
10295.9 km
•
Pricing & Fees
US$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Hy-Vee Dollar Fresh Grocery
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Outdoor
CBD
Icon Loading
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$4.19
1 gal
Hy-Vee Vitamin D Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$3.99
1 gal
Hy-Vee 2% Reduced Fat Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$2.39
Hy-Vee 1% Lowfat Milk (1/2 gal)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$4.78
52 fl oz
Fairlife Lactose Free Ultra Filtered Whole Milk Bottle
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.99
1 qt
AE Dairy Cultured Lowfat Buttermilk Carton
Icon Loading
US$4.78
52 fl oz
Fairlife Lactose Free 50% Less Sugar 2% Reduced Fat Ultra-Filtered Chocolate Milk Bottle
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$2.29
0.5 gal
Hy-Vee Fat Free Skim Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$2.59
0.5 gal
Hy-Vee Vitamin D Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$2.95
0.5 gal
Anderson Erickson 2% Reduced Fat Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$5.69
1 gal
Anderson Erickson Dairy Reduced Fat 2% Milk Jug
Icon Loading
Many in stock
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
63% off
US$1.48
US$3.99
5 lb
Hy-Vee One Step Russet Potato Bag
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
16% off
US$1.68
US$1.99
20 oz
Hy-Vee Original White Enriched Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
25% off
US$4.49
US$5.99
50 ct
Totino's Pizza Rolls Pepperoni Pizza Frozen Appetizers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$3.77
US$3.99
12 oz
Kraft Singles American Cheese Slices 16 ct
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
24% off
US$2.50
US$3.28
12 oz
Bud Broccoli Florets
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
28% off
US$2.88
US$3.99
11.5 oz
Hy-Vee Bread Sticks Cheese Stuffed
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
22% off
US$3.50
US$4.49
14.3 oz
Oreo Chocolate Sandwich Cookies
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
US$19.98
US$27.99
12 fl oz x 24 ct
Busch Light American Lager Cans
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
43% off
US$0.39
US$0.68
6 oz
Hy-Vee Lowfat Strawberry Banana Yogurt
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
18% off
US$1.39
US$1.69
8 oz
Hy-Vee All Natural Sour Cream
Icon Loading
Many in stock
Bread
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$3.57
16 oz
Pepperidge Farm Swirl Raisin Cinnamon Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$4.69
20 oz
Sara Lee Honey Wheat Sandwich Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$5.29
24 oz
Pepperidge Farm Farmhouse Sourdough Bread
Icon Loading
US$4.39
20 oz
Sara Lee Butter Sliced White Soft Bread Bag
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$3.57
16 oz
Pepperidge Farm Brown Sugar Cinnamon Sweet Swirl Breakfast Bread
Icon Loading
US$2.49
20 oz
Hy-Vee Split Top White Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.49
20 oz
That's Smart White Bread
Icon Loading
US$3.49
24 oz
Beaconsfield Bread Co. Sourdough Bread
Icon Loading
US$2.49
20 oz
Hy-Vee 100 % Whole Wheat Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$3.99
20 oz
Wonder Classic White Sandwich Bread
Icon Loading
Many in stock
Vegetables
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$1.29
16 oz
Grimmway Farms Baby Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.18
/ea
Est 0.1 lb • US$1.78/lb
Jalapeno Pepper
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.32
/ea
Est 0.25 lb • US$1.28/lb
Roma Tomatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.49
1 ct
Cucumber
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.51
/ea
Est 0.65 lb • US$0.78/lb
Yellow Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.99
1 ct
Bud Celery
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.98
32 oz
Store Brand Kosher Whole Carrot
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.69
/ea
Est 0.5 lb • US$1.38/lb
Gold Sweet Potatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.25
1 ct
Green Bell Pepper
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$2.28
1 pt
Hy-Vee Seriously Sweet Grape Tomatoes
Icon Loading
Many in stock
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$0.20
/ea
Est 0.4 lb • US$0.50/lb
Chiquita Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$4.68
/bch
Est 2.35 lb • US$1.99/lb
Red Seedless Grapes Bunch
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.58
1 each
Lemon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.99
1 ct
Hass Avocado
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$4.28
3 lb
Halos Mandarin Oranges
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.34
/ea
Est 0.5 lb • US$2.68/lb
Citarella Honeycrisp Apple
Icon Loading
US$3.49
6 oz
Driscoll's Blackberries
Icon Loading
US$5.37
1 ct
Seedless Watermelon
Icon Loading
US$4.02
/bch
Est 2.02 lb • US$1.99/lb
White Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$0.67
1 ct
Lemon
Icon Loading
Many in stock
Still water
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$4.49
16.9 fl oz x 24 ct
Hy-Vee Natural Spring Water Bottles
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.49
1 gal
Hy-Vee Premium Distilled Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$3.99
16.9 fl oz x 24 ct
Hy-Vee One Step Purified Drinking Water
Icon Loading
US$1.99
33.8 fl oz
Glacéau Smartwater Vapor Distilled Water
Icon Loading
US$5.49
16.9 oz x 24 ct
Aquafina Purified Drinking Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.49
1 gal
Hy-Vee Infant Distilled Water
Icon Loading
US$1.49
1 gal
Hy-Vee Purified Drinking Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$5.99
40 ct
Hy-Vee Purified Water
Icon Loading
US$11.88
33.8 fl oz x 6 ct
Glacéau Smartwater Vapor Distilled Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$1.49
1 gal
Hy-Vee Natural Spring Water Jug
Beef
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
US$7.99
1 ct • US$7.99/lb
Tyson Fresh Ground Beef Roll 85% Lean 15% Fat
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$16.00
32 oz • US$8.00/lb
Hy-Vee Ground Beef Hamburger Patties 85% Lean 8 ct
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$8.98
/lb
Est 2.4 lb • US$21.55
Hy-Vee Angus Reserve Beef Chuck Boneless Pot Roast
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$10.99
16.2 oz
Ball Park Frozen Fully Cooked Flame Grilled Original Beef Patties 6 ct
Icon Loading
US$8.99
18 oz • US$7.99/lb
Rosina Angus Beef Meatballs
Icon Loading
US$8.98
/lb
Sold by weight
Hy-Vee Angus Reserve Beef Stew Meat
Icon Loading
29% off
US$4.97
US$6.99
1 lb • US$4.97/lb
Tyson All Natural 80% Lean 20% Fat Ground Beef Tray
Icon Loading
US$16.94
3 lb • US$5.65/lb
Tyson Ground Beef Roll 73% Lean 27% Fat
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
US$8.00
4 oz x 4 ct • US$8.00/lb
Hy-Vee 100% Pure 85% Lean 15% Fat Patties
Icon Loading
US$7.99
/lb
Est 2.5 lb • US$19.98
Hy-Vee Angus Reserve Beef Bottom Round Roast
Get to Know us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Hy-Vee Dollar Fresh Grocery
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...