Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Metro
--
delivery time
•
8895.5 km
•
Pricing & Fees
CA$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Metro
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Outdoor
Icon Loading
Still water
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$3.99
500 ml x 24 ct
Selection Natural Spring Water
Icon Loading
CA$0.99
4 L
Selection Distilled Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
500 ml x 24 ct
Eska Natural Spring Water Bottles
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
1 L
Smartwater Vapour Distilled Water Bottle
Icon Loading
CA$0.99
4 L
Selection Natural Spring Water
Icon Loading
CA$3.29
500 ml x 12 ct
Selection Natural Spring Water
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$6.99
18 L
Labrador Source Natural Spring Water
Icon Loading
CA$1.49
1.5 L
Selection Natural Spring Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.99
1 L
Essentia Ionized Alkaline Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
10% off
CA$2.69
CA$2.99
1 L
Flow Naturally Alkaline Spring Water
Icon Loading
Many in stock
Leafy greens
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.49
1 ct
Romaine Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
142 g
Fresh Attitude Baby Spinach
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.97
/ea
Est 0.6 kg • CA$3.28/kg
Bok Choy
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.60
/ea
Est 1.65 kg • CA$2.18/kg
Green Cabbage
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
1 ct
Chicory
Icon Loading
CA$2.99
1 ct
Local Iceberg Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
284 g
Chopped Kale
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
3 ct
Andy Boy Jumbo Romaine Hearts
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
284 g
Spinach
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.71
/ea
Est 0.39 kg • CA$4.39/kg
Organic Green Cabbage
Vegetables
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.99
340 g
Bolthouse Farms Baby Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
397 g
Mini Cucumbers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
1 bunch
Green Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.34
/ea
Est 0.66 kg • CA$6.59/kg
Red Cluster Tomatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
680 g
The Little Potato Company Little Yellows Potatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
4 ct
Sweet Corn
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.49
Jardins Cousineau Broccoli Crown (each)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.31
/ea
Est 0.21 kg • CA$11.00/kg
Hothouse Red Bell Pepper
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
Cucumber (each)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.65
/ea
Est 0.25 kg • CA$6.59/kg
Tomato
Icon Loading
Many in stock
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$5.99
CA$6.49
340 ml
Hellmann's Real Mayonnaise
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
13% off
CA$3.49
CA$3.99
28 g x 6 ct
Goldfish Baked Cheddar Crackers Snack Bags
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
CA$2.19
200 g
Selection Chocolate Wafers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
11% off
CA$3.99
CA$4.49
250 g
Heluva Good! Sour Cream Dip French Onion Tub
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
11% off
CA$3.99
CA$4.49
295 g
Nutri-Grain Whole Grain Soft Baked Strawberry Cereal Bars
Icon Loading
13% off
CA$3.49
CA$3.99
250 ml
Gay Lea 14% Sour Cream
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$3.99
CA$4.99
380 ml
VH Reduced Salt Soy Sauce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
CA$6.49
445 ml
Hellmann's Real Mayonnaise Jar
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
13% off
CA$3.49
CA$3.99
175 g
Haribo Iconic Favourites Starmix Gummies
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$2.99
CA$3.49
400 ml
French's Classic Yellow Prepared Mustard
Icon Loading
Many in stock
Eggs
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$3.99
12 ct
Selection Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
CA$5.99
500 g
Burnbrae Farms Eggs2go! Hard Boiled Peeled Eggs
Icon Loading
CA$5.99
CA$6.49
500 g
Naturegg Simply Egg Whites Free Run Liquid Egg Whites
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.99
30 ct
Selection Large Eggs, Value Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.49
500 g
Burnbrae Farms Original Liquid Whole Eggs
Icon Loading
CA$10.99
500 g
Just Egg Plant Based Egg
Icon Loading
CA$7.99
12 ct
Life Smart Large Organic Brown Eggs, Free-Range
Icon Loading
CA$4.98
18 ct
Selection Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
CA$5.99
6 ct
Burnbrae Farms Eggs2go! Peeled Hard Boiled Eggs
Icon Loading
CA$6.19
12 ct
Burnbrae Farms Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$0.37
/ea
Est 0.19 kg • CA$1.96/kg
Banana
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$12.26
/bch
Est 1.11 kg • CA$11.00/kg
Red Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.99
2 lb
Clementines
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
170 g
Driscoll's Organic Raspberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
2 lb
Bag of Lemons
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
600 g
Kiwi Basket
Icon Loading
CA$5.99
Whole Seedless Mini Watermelon (each)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$0.50
/ea
Est 0.19 kg • CA$2.62/kg
Organic Banana
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
454 g
Strawberries
Icon Loading
CA$5.99
1 ct
Blueberries
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$6.44
4 L
Sealtest 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.45
4 L
Sealtest 3.25% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.44
4 L
Sealtest 1% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.99
2 L
lactantia Lactose Free 2% Milk Carton
Icon Loading
CA$3.99
2 L
lactantia PurFiltre Skim Milk Carton
Icon Loading
CA$7.49
4 L
lactantia PurFiltre Partially Skimmed 2% Milk Bag
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.79
2 L
Sealtest 3.25% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.59
2 L
Sealtest 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.69
2 L
lactantia PurFiltre 3.25% Homogenized Milk
Icon Loading
CA$3.99
2 L
lactantia PurFiltre 2% Milk Carton
Icon Loading
Many in stock
Get to Know Us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Metro
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...