Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Metro
--
delivery time
•
9155.7 km
•
Pricing & Fees
CA$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Metro
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Outdoor
CBD
Nicotine
Icon Loading
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$0.37
/ea
Est 0.19 kg • CA$1.96/kg
Banana
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
17% off
CA$4.99
CA$5.99
600 g
Kiwi Basket
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.99
2 lb
Clementines
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
60% off
CA$1.99
CA$4.99
170 g
Driscoll's Organic Raspberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$9.15
/bch
CA$11.44
Est 1.04 kg • CA$8.80/kg
Seedless Green Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
17% off
CA$4.99
CA$5.99
2 lb
Bag of Lemons
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
1 ct
Avocado
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
360 g
Watermelon Chunks
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$0.50
/ea
Est 0.19 kg • CA$2.62/kg
Organic Banana
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$9.81
/bch
CA$12.26
Est 1.11 kg • CA$8.80/kg
Red Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
20% off
CA$3.99
CA$4.99
397 g
Mini Cucumbers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$1.49
/ea
CA$1.87
Est 0.34 kg • CA$4.39/kg
Sweet Potato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
38% off
CA$2.49
CA$3.99
Jardins Cousineau Broccoli Crown (each)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
17% off
CA$3.61
/ea
CA$4.34
Est 0.66 kg • CA$5.49/kg
Red Cluster Tomatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$1.85
/ea
CA$2.31
Est 0.21 kg • CA$8.80/kg
Hothouse Red Bell Pepper
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
40% off
CA$2.99
CA$4.99
680 g
The Little Potato Company Little Yellows Potatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
33% off
CA$1.99
CA$2.99
2 lb
Yellow Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
CA$4.99
551 ml
Sunset Wild Wonders Cherry Tomatoes
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
17% off
CA$4.99
CA$5.99
5 ct
Bag of Avocados
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$9.81
/bch
CA$12.26
Est 1.11 kg • CA$8.80/kg
Red Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Eggs
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$3.99
12 ct
Selection Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
CA$6.49
500 g
Naturegg Simply Egg Whites Free Run Liquid Egg Whites
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
CA$5.99
500 g
Burnbrae Farms Eggs2go! Hard Boiled Peeled Eggs
Icon Loading
CA$9.99
30 ct
Selection Large Eggs, Value Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.49
500 g
Burnbrae Farms Original Fat Free Liquid Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.49
CA$8.99
12 ct
Green Valley Farms Large Free-Range Brown Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.49
500 g
Burnbrae Farms Original Liquid Whole Eggs
Icon Loading
CA$4.98
18 ct
Selection Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.99
1 kg
Life Smart Liquid Egg Whites
Icon Loading
CA$4.99
12 ct
Selection Extra Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Vegetables
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$3.49
340 g
Bolthouse Farms Baby Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
1 bunch
Green Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.65
/ea
Est 0.25 kg • CA$6.59/kg
Tomato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.57
/ea
Est 0.24 kg • CA$6.59/kg
Zucchini
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
5 ct
Garlic
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.99
Cucumber (each)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
1.5 kg
Red Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$2.99
CA$3.49
227 g
Belle Grove Cremini Mushrooms
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$0.86
/ea
Est 0.13 kg • CA$6.59/kg
Ginger
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.71
/ea
Est 0.26 kg • CA$6.59/kg
Green Bell Pepper
Icon Loading
Many in stock
Leafy greens
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$4.99
142 g
Fresh Attitude Baby Spinach
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.99
1 ct
Local Iceberg Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.71
/ea
Est 0.39 kg • CA$4.39/kg
Organic Green Cabbage
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.97
/ea
Est 0.6 kg • CA$3.28/kg
Bok Choy
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.54
/ea
Est 0.1 kg • CA$15.41/kg
Endive
Icon Loading
CA$2.49
1 ct
Romaine Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.99
142 g
Fresh Attitude Arugula
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$2.99
Spinach (bunch)
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.99
1 ct
Green Leaf Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.99
3 ct
Andy Boy Jumbo Romaine Hearts
Icon Loading
Many in stock
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$6.44
4 L
Beatrice 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.45
4 L
Beatrice 3.25% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.49
1.5 L
lactantia UltraPur No Sugar Added Lactose Free 2% Milk Bottle
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
2 L
lactantia Purfiltre 1% Milk Carton
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.44
4 L
Beatrice 0% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
CA$4.69
1 L
Beatrice 1% Cultured Buttermilk
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$7.49
4 L
lactantia PurFiltre Partially Skimmed 2% Milk Bag
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.99
2 L
lactantia PurFiltre 2% Milk Carton
Icon Loading
CA$6.69
2 L
lactantia PurFiltre 3.25% Homogenized Milk
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$8.49
1.5 L
Fairlife Lactose-Free 2% Milk Bottle
Icon Loading
Likely out of stock
Bacon
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$6.99
1 ct • CA$18.69/kg
Selection Bacon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
22% off
CA$6.99
CA$8.99
300 g • CA$23.30/kg
Butterball Applewood Smoked Turkey Bacon
Icon Loading
CA$5.49
CA$5.99
142 g • CA$38.66/kg
Lightlife Smart Bacon Plant-Based Bacon
Icon Loading
38% off
CA$4.99
CA$7.99
375 g • CA$13.31/kg
Maple Lodge Farms Bacon Style Chicken
Icon Loading
50% off
CA$4.99
CA$9.99
375 g • CA$13.31/kg
Schneiders Hickory Smoked Classic Cut Bacon
Icon Loading
Many in stock
4.6
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
(50+)
Icon Loading
22% off
CA$6.99
CA$8.99
375 g • CA$18.64/kg
Butterball Turkey Bacon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
50% off
CA$4.99
CA$9.99
375 g • CA$13.31/kg
Schneiders 50% Less Salt Hickory Smoked Bacon
Icon Loading
Many in stock
4.8
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
(50+)
Icon Loading
50% off
CA$4.99
CA$9.99
65 g • CA$76.77/kg
Maple Leaf Ready Crisp Natural Fully Cooked Sliced Original Bacon
Icon Loading
Many in stock
4.6
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
(20+)
Icon Loading
50% off
CA$4.99
CA$9.99
375 g • CA$13.31/kg
Maple Leaf Sugar Free Natural Original Bacon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.99
1 ct
Selection Thick Sliced Bacon
Get to Know Us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Metro
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...