Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Safeway
--
delivery time
•
11665.9 km
CA$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Safeway
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Outdoor
Icon Loading
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.40
/bch
Est 1.0 kg • CA$2.40/kg
Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$12.10
/bch
Est 1.0 kg • CA$12.10/kg
Green Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.69
454 g
Strawberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.59
170 g
Blueberries
Icon Loading
CA$7.69
907 g
Compliments Clementines
Icon Loading
34% off
CA$1.09
CA$1.64
1 ct
Large Lemon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.26
/pk
Est 0.85 kg • CA$10.89/kg
Honeycrisp Apple
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.62
/pk
Est 1.37 kg • CA$3.37/kg
Organic Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$13.91
/bch
Est 1.15 kg • CA$12.10/kg
Red Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
170 g
Blackberries
Icon Loading
Many in stock
Thanksgiving feast
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
38% off
CA$2.74
CA$4.39
1 bunch
Celery Cello
Icon Loading
CA$7.14
1.36 kg
Organic Yellow Onion
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.04
750 g
Compliments California Style Frozen Mixed Vegetables
Icon Loading
CA$7.14
300 g
Compliments Raw Pumpkin Seeds
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$3.29
CA$3.84
348 ml
Ocean Spray Sauces Whole Berry Cranberry Sauce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.89
250 g
Compliments Walnut Halves & Pieces
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.16
375 ml
Compliments Sweet Gherkins
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.39
397 g
Compliments Coleslaw Salad Mix
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
25% off
CA$3.29
CA$4.39
340 g
Fresh Cranberries
Icon Loading
25% off
CA$3.30
CA$4.39
215 g
Betty Crocker Butter & Herb Mashed Potatoes
Icon Loading
Many in stock
Vegetables
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$5.49
6 ct
Compliments Seedless Mini Cucumbers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
38% off
CA$1.39
/ea
CA$2.23
Est 0.23 kg • CA$6.04/kg
Broccoli Crowns
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.39
283 g
Compliments Grape Tomatoes
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$7.69
3 ct
Compliments Sweet Bell Peppers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.19
1 ct
Green Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.58
/ea
Est 0.37 kg • CA$9.68/kg
Zucchini Squash
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.84
340 g
Compliments Peeled Baby Carrots
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
20% off
CA$2.19
CA$2.74
1 ct
English Cucumber Seedless
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
33% off
CA$3.86
/ea
CA$5.80
Est 0.8 kg • CA$4.83/kg
Orange Flesh Yams Sweet Potato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
42% off
CA$3.82
CA$6.59
1.36 kg
Compliments Carrots
Icon Loading
Many in stock
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
42% off
CA$3.82
CA$6.59
1.36 kg
Compliments Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
50% off
CA$2.75
CA$5.49
170 g
Driscoll's Raspberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
30% off
CA$3.82
CA$5.49
1.36 kg
Compliments Yellow Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$8.70
/ea
CA$10.15
Est 1.2 kg • CA$7.25/kg
On The Vine Red Tomato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.79
CA$9.34
12 ct
Compliments Organic Free Range Brown Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$4.39
CA$5.49
142 g
Compliments Baby Spinach
Icon Loading
23% off
CA$3.78
CA$4.94
227 g
Compliments Organic Whole White Mushrooms
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
CA$7.69
CA$10.77
336 g
Black Diamond Cheestrings Marble Cheese Sticks 16 ct
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
11% off
CA$8.80
CA$9.89
454 g
Zespri Sungold Kiwi
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
CA$8.46
/ea
CA$11.84
Est 1.4 kg • CA$6.04/kg
Hothouse Tomato Large
Icon Loading
Many in stock
Leafy greens
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$6.59
3 ct
Romaine Lettuce Hearts
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
23% off
CA$5.04
/ea
CA$6.55
Est 2.1 kg • CA$2.40/kg
Green Cabbage
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.94
/pk
Est 0.2 kg • CA$9.68/kg
Baby Bok Choy
Icon Loading
CA$4.39
1 ct
Iceberg Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
20% off
CA$4.39
CA$5.49
142 g
Compliments Baby Arugula
Icon Loading
CA$4.39
1 ct
Living Green Leaf Lettuce
Icon Loading
CA$3.84
1 ct
Romaine Lettuce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.69
312 g
Compliments Baby Spinach
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.18
/ea
Est 1.9 kg • CA$4.83/kg
Napa Cabbage
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.39
1 bunch
Kale Greens
Icon Loading
Many in stock
Eggs
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$4.61
12 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.59
500 g
Compliments 100% Pure Liquid Egg Whites
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.74
88 g
EGGS2go! Free Run Hard Boiled Peeled Eggs
Icon Loading
CA$12.09
500 g
Just Egg Plant-Based Egg
Icon Loading
CA$8.13
12 ct
Burnbrae Farms Naturegg Free Range Large Eggs
Icon Loading
CA$7.47
500 g
Naturegg Simply Egg Whites
Icon Loading
CA$6.90
18 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.24
500 g
Burnbrae Farms Naturegg Simply Egg Whites Free Run
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
21% off
CA$5.49
CA$6.92
6 ct
Burnbrae Farms Omega 3 Hard Boiled & Peeled Eggs
Icon Loading
CA$11.31
30 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$5.78
2 L
Lucerne Foods 2% Milk Jug
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.65
4 L
Lucerne Foods Whole Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods 1% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.92
2 L
Natrel Lactose Free 2% Milk Carton
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods Fat-Free Skim Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.18
473 ml
Lucerne Foods 1% Buttermilk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$10.51
2 L
Happy Days Lactose Free Whole Goat Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.62
1 L
Lucerne Foods Whole Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.40
1 L
Lucerne Foods 2% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Get to Know us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Safeway
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...