Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Safeway
--
delivery time
•
11548.5 km
CA$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Safeway
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Icon Loading
Buy 2, save $2 on select MOUNTAIN DEW®. Now - 10/31. Terms apply.
Icon Loading
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
38% off
CA$1.39
/ea
CA$2.23
Est 0.23 kg • CA$6.04/kg
Broccoli Crowns
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
30% off
CA$3.82
CA$5.49
1.36 kg
Compliments Yellow Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
50% off
CA$2.75
CA$5.49
170 g
Driscoll's Raspberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
42% off
CA$3.82
CA$6.59
1.36 kg
Compliments Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
34% off
CA$1.09
CA$1.64
1 ct
Large Lemon
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
17% off
CA$4.39
CA$5.27
280 g
Eggo Original Waffles 8 ct
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
CA$8.46
/ea
CA$11.84
Est 1.4 kg • CA$6.04/kg
Hothouse Tomato Large
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
25% off
CA$6.60
CA$8.79
1.36 kg
Compliments Oranges
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.79
CA$9.34
12 ct
Compliments Organic Free Range Brown Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
CA$6.60
CA$9.34
125 ml x 4 ct
Christie Oreo Ice Cream Sandwiches
Icon Loading
Many in stock
Thanksgiving feast
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
38% off
CA$2.74
CA$4.39
1 bunch
Celery Cello
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
25% off
CA$3.29
CA$4.39
340 g
Fresh Cranberries
Icon Loading
CA$6.04
750 g
Compliments California Style Frozen Mixed Vegetables
Icon Loading
14% off
CA$3.29
CA$3.84
348 ml
Ocean Spray Sauces Whole Berry Cranberry Sauce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.14
300 g
Compliments Raw Pumpkin Seeds
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.16
375 ml
Compliments Sweet Gherkins
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.89
250 g
Compliments Walnut Halves & Pieces
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
39% off
CA$13.19
CA$21.77
700 g • CA$18.84/kg
Schneiders Applewood Smoked Original Half Ham
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$6.59
CA$7.69
355 ml
Renee's Gourmet All Purpose Coleslaw Dressing & Dip
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
500 g
Compliments Roasted Vegetables
Icon Loading
Many in stock
Bread
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.63
450 g
White Bread Sliced
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.16
450 g
San Francisco Sourdough Bread
Icon Loading
CA$2.74
570 g
Compliments Whole Wheat Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.69
900 g
Natural Bakery Rye Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.52
454 g
French Style Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.07
225 g
Garlic Half Loaf Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.74
570 g
Compliments Enriched White Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.94
510 g
Villaggio Classico Italian Style Thick Slice White Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
15% off
CA$4.40
CA$5.16
450 g
Sourdough Boule San Fran Bread
Icon Loading
CA$2.63
454 g
100% Whole Wheat Bread
Icon Loading
Many in stock
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.65
4 L
Lucerne Foods Whole Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods 1% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.92
2 L
Natrel Lactose Free 2% Milk Carton
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$7.10
4 L
Lucerne Foods Fat-Free Skim Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.78
2 L
Lucerne Foods 2% Milk Jug
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.38
2 L
Lucerne Foods 1% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.40
1 L
Lucerne Foods 2% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.00
2 L
Lucerne Foods 3.25% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.78
2 L
Lucerne Foods 1% Milk Jug
Icon Loading
Many in stock
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.40
/bch
Est 1.0 kg • CA$2.40/kg
Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.59
170 g
Blueberries
Icon Loading
CA$7.69
454 g
Strawberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$12.10
/bch
Est 1.0 kg • CA$12.10/kg
Green Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.69
907 g
Compliments Clementines
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.26
/pk
Est 0.85 kg • CA$10.89/kg
Honeycrisp Apple
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.62
/pk
Est 1.37 kg • CA$3.37/kg
Organic Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.49
170 g
Blackberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.29
1 ct
Large Hass Avocado
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.63
/ea
Est 0.5 kg • CA$7.25/kg
Navel Oranges Large
Icon Loading
Many in stock
Eggs
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$4.61
12 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
21% off
CA$5.49
CA$6.92
6 ct
Burnbrae Farms Omega 3 Hard Boiled & Peeled Eggs
Icon Loading
CA$6.59
500 g
Compliments 100% Pure Liquid Egg Whites
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.37
12 ct
Rochfort Bridge Extra Large Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.24
500 g
Burnbrae Farms Naturegg Simply Egg Whites Free Run
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.90
18 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$11.31
30 ct
Compliments Large White Eggs
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$7.47
500 g
Naturegg Simply Egg Whites
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$12.42
1 kg
Burnbrae Farms Naturegg Fat-Free Simply Egg Whites
Icon Loading
CA$5.27
12 ct
Compliments Extra Large White Eggs
Icon Loading
Many in stock
Pork
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$7.69
454 g • CA$16.94/kg
Compliments Lean Ground Pork
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$19.37
/kg
Est 2.14 kg • CA$41.45
Boneless Pork Loin Centre and Rib Chops Family Size Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.14
340 g
Spam Less Sodium Luncheon Meat
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$24.22
/kg
Est 4.21 kg • CA$101.97
Pork Loin Back Ribs Cryovac Value Size Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$15.26
/kg
Est 2.18 kg • CA$33.27
Capital Fine Meats Smoked Pork Hocks Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
36% off
CA$10.89
/kg
CA$16.95
Est 2.65 kg • CA$28.86
Pork Shoulder Blade Roast
Icon Loading
33% off
CA$14.53
/kg
CA$21.80
Est 1.98 kg • CA$28.77
Fresh Pork Tenderloin Value Size Pack
Icon Loading
CA$19.37
/kg
Est 1.72 kg • CA$33.32
Boneless Skinless Pork Belly Portion
Icon Loading
41% off
CA$12.10
/kg
CA$20.58
Est 0.77 kg • CA$9.32
Boneless Sirloin Pork Loin Chops Pack
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
37% off
CA$14.53
/kg
CA$23.01
Est 0.82 kg • CA$11.91
Pork Loin Center and Rib Chops Thin Cut
Icon Loading
Many in stock
Get to Know Us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Safeway
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...