Skip to main content
LeftSideNavigationBar
Icon Loading
Home
Grocery
Retail
Convenience
Icon Loading
Browse All
Icon Loading
Sign up or Log in
Icon Loading
DoorDash
Icon Loading
Your Address
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
0
0 items in cart
Safeway
--
delivery time
•
10499.1 km
CA$0.00 delivery fee, first order
Icon Loading
Icon Loading
Search Safeway
Icon Loading
Shop your list
Deals
Fruit & Veg
Meat
Seafood
Dairy & Eggs
Deli
Alcohol
Prepared Food
Bakery
Pantry
Frozen
Drinks
Snacks
Confectionery
Beauty
Baby & Child
Household
Personal Care
Pet Care
Vitamins
Medicine
Flowers & Plants
Outdoor
Icon Loading
Buy 2, save $2 on select MOUNTAIN DEW®. Now - 10/31. Terms apply.
Icon Loading
Popular deals
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
37% off
CA$1.56
/ea
CA$2.49
Est 0.26 kg • CA$6.04/kg
Broccoli Crowns
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
42% off
CA$3.82
CA$6.59
1.36 kg
Compliments Carrots
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
29% off
CA$1.63
/ea
CA$2.28
Est 0.34 kg • CA$4.83/kg
Orange Flesh Yams Sweet Potato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
50% off
CA$2.75
CA$5.49
170 g
Driscoll's Raspberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
27% off
CA$3.78
CA$5.16
227 g
Compliments Organic Whole White Mushrooms
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
14% off
CA$5.96
/ea
CA$6.96
Est 0.82 kg • CA$7.25/kg
On The Vine Red Tomato
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
18% off
CA$5.23
CA$6.37
235 g
Doritos Sweet Chili Heat Tortilla Chips
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
21% off
CA$6.04
CA$7.69
240 g
Cracker Barrel Natural Marble Cheddar Cheese Slices 12 ct
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
17% off
CA$5.49
CA$6.59
450 g
Christie Premium Plus Salted Tops Crackers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
18% off
CA$5.23
CA$6.37
235 g
Doritos Nacho Cheese Tortilla Chips
Icon Loading
Many in stock
Thanksgiving feast
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
38% off
CA$2.74
CA$4.39
1 bunch
Celery Cello
Icon Loading
CA$7.47
1.36 kg
Organic Yellow Onion
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
25% off
CA$3.29
CA$4.39
340 g
Fresh Cranberries
Icon Loading
14% off
CA$3.29
CA$3.84
348 ml
Ocean Spray Sauces Whole Berry Cranberry Sauce
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.37
750 g
Compliments California Style Frozen Mixed Vegetables
Icon Loading
CA$7.14
300 g
Compliments Raw Pumpkin Seeds
Icon Loading
CA$5.27
375 ml
Compliments Sweet Gherkins
Icon Loading
25% off
CA$3.30
CA$4.39
215 g
Betty Crocker Butter & Herb Mashed Potatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$10.22
250 g
Compliments Walnut Halves & Pieces
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.82
500 g
Compliments Roasted Vegetables
Still water
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$4.61
500 ml x 24 ct
Compliments Natural Spring Water
Icon Loading
CA$4.94
1 L
Glacéau Smartwater Distilled Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
40% off
CA$1.65
CA$2.74
4 L
Compliments Natural Spring Water
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.59
4 L
Whistler Glacial Spring Water Bottle
Icon Loading
CA$13.19
500 ml x 24 ct
Aquafina Water Bottles
Icon Loading
CA$4.39
591 ml
Glacéau Smartwater Distilled Water
Icon Loading
CA$5.82
1.5 L
Glacéau Smartwater
Icon Loading
CA$3.84
1 L
Gatorade Water
Icon Loading
18% off
CA$17.04
CA$20.89
1 L x 6 ct
Glacéau Smartwater Distilled Water
Icon Loading
CA$3.62
1.5 L
Aquafina Demineralized Water
Bread
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.74
570 g
Compliments Enriched White Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.17
500 g
Natural Bakery Canadian Rye Bread Sliced
Icon Loading
30% off
CA$3.84
CA$5.49
600 g
Dempster's 100% Whole 12 Grain Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$5.27
450 g
San Francisco Sourdough Bread
Icon Loading
CA$2.74
450 g
French Bread
Icon Loading
CA$5.27
450 g
White Sesame Seed Topped Bread
Icon Loading
20% off
CA$4.40
CA$5.49
450 g
Garlic Bread
Icon Loading
CA$4.94
510 g
Villaggio Classico Italian Style Thick Slice White Bread
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$7.69
900 g
Natural Bakery Rye Bread
Icon Loading
CA$4.72
570 g
Dempster's White Bread
Icon Loading
Many in stock
Fruit
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$2.75
/bch
Est 1.15 kg • CA$2.40/kg
Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$14.07
/bch
Est 1.16 kg • CA$12.10/kg
Green Seedless Grapes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.59
170 g
Blueberries
Icon Loading
CA$7.69
454 g
Strawberries
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.64
1 each
Large Kiwi
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.02
907 g
Compliments Clementines
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.71
/pk
Est 0.55 kg • CA$15.73/kg
Watermelon Chunks
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.94
/pk
Est 1.17 kg • CA$3.37/kg
Organic Bananas
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$9.26
/pk
Est 0.85 kg • CA$10.89/kg
Honeycrisp Apple
Icon Loading
CA$5.49
170 g
Blackberries
Vegetables
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$5.49
6 ct
Compliments Seedless Mini Cucumbers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.19
1 ct
Green Onions
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.58
/ea
Est 0.37 kg • CA$9.68/kg
Zucchini Squash
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$0.85
/ea
Est 0.1 kg • CA$8.46/kg
Roma Tomato
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
20% off
CA$2.19
CA$2.74
1 ct
English Cucumber Seedless
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$8.02
3 ct
Compliments Sweet Bell Peppers
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.54
/ea
Est 0.35 kg • CA$7.25/kg
Red Onion
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.74
1 bunch
Red Radish
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.39
283 g
Compliments Grape Tomatoes
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$3.84
340 g
Compliments Peeled Baby Carrots
Milk
See All
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
CA$4.75
2 L
Lucerne Foods 2% Milk Jug
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$7.36
4 L
Lucerne Foods Whole Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.99
4 L
Lucerne Foods 1% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.92
2 L
Natrel Lactose Free 2% Milk Carton
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$4.60
2 L
Lucerne Foods Skim Milk Jug
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$6.99
4 L
Lucerne Foods 2% Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$1.98
1 L
Lucerne Foods 1% Milk
Icon Loading
Likely out of stock
Icon Loading
CA$4.63
2 L
Dairyland 2% Partly Skimmed Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.11
1 L
Lucerne Foods Whole Milk
Icon Loading
Many in stock
Icon Loading
CA$2.04
1 L
Lucerne Foods 2% Milk Partly Skimmed
Icon Loading
Many in stock
Get to Know us
About Us
Careers
Investors
Company Blog
Engineering Blog
Merchant Blog
Gift Cards
Promotions
Dasher Central
LinkedIn
Glassdoor
Accessibility
Newsroom
Let Us Help You
Account Details
Order History
Help
Doing Business
Become a Dasher
DoorDash Merchant
Get Dashers for Deliveries
Get DoorDash for Business
Featured Businesses
Safeway
DoorDash
Terms of Service
Privacy
Delivery Locations
Do Not Sell or Share My Personal Information
© 2026 DoorDash
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Icon Loading
Checking if the site connection is secured...